Home / Gyógynövények H – M

Gyógynövények H – M

Harmatfű, Kereklevelű harmatfű
Drosera rotundifolia
Teáját asztma, hörghurut, szamárhurut, ideges szem- és arcfájás és reumás bántalmak ellen fogyasztják. A Kárpátokban élő népek a friss harmatfű nedvével tyúkszemet és szemölcsöt irtanak. óvatosan használandó, mert az erős hatású drogok közé tartozik.

Hársfa
Tilia grandifolia
Teája a kamillavirág után a legnépszerűbb háziszer. Meghűlések esetén izzasztásra, köhögéscsillapításra, idegerősítőként, vértisztítóként, enyhe szívműködést serkentőként alkalmazható; külsőleg bőrápoló kozmetikai szerként, toroköblítőként és fürdőként használatos. Sokaknak a hársfavirágtea mindennapi reggeli vagy üdítőitaluk. A tea melegítő hatása különösen télen érvényesül. A hársak fájából készült szenet (Carbo ligni tiliae) porítva fogporokhoz, sebgyógyító és bőrbajok elleni hintőporokhoz adják.

Homoki szalmagyopár, Sárga szalmavirág
Helichrysum arenarium
Teája epére ható, vizelethajtó, összehúzó hatású. Használják gyomorsavhiány, anyagcserezavarok, sárgaság, reuma, ízületi bántalmak és érszűkület ellen. Bélféregűző hatása is ismert.

Homoktövis, Ezüsttövis, fűztövis
Hippophae rhamnoides
A homoktövis bogyójának, levelének gyógyhatását már az ókorban felfedezték Ezt a napfényt nagyon kedvelő kétlaki növényt ezüsttövis, fűztövis, ezüstös homoktövis, európai homoktövis, homokfa, ezüsttövis néven is gyakorta szokták emlegetni. A homoktövist a Keleti-tenger partvidékén a homok megkötésére telepítették; Angliában, Franciaországban, a Kaukázusban, Elő-ázsiában, Kelet-ázsiában, ázsia más vidékein tömegesen terem. Régebben több helyen is előfordult hazánkban, főleg a Szigetközben voltak nagyobb állományai, de napjainkban egyedül újpest határában élnek természetes populációi. A homoktövis bogyói hullásra nem hajlamosak, egész télen a fán maradnak. Elsősorban nem frissen, hanem feldolgozva fogyasztják, így dzsem, bor, ivólé, likőr, zselé, sőt olajtermék is készül belőle. A homoktövis gyümölcse gazdag vitaminokban, ásványi sókban. Keresett C-vitamin forrás, de emellett B1-, B2- és E-vitamint is tartalmaz. Magas az olajtartalma, így gyulladások ellen, fekélyek kenőcseiben használják, sőt hatásos a korai érelmeszesedés kezelésére is. A cserje leveléből készült teát magas vérnyomás csökkentésére isszák. Elősegíti a sebek hámosodását és a gyógyulását. Jó fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő. Immunrendszer-erősítő. Javítja a szívműködést, gátolja bizonyos tumorok növekedését, enyhíti a rákos betegek sugárterápiája által kiváltott sugárkárosodásokat, gyógyítja a gyomor- és nyombélfekélyt, gyógyítja az égési és fagyási sebeket, bőrfertőzéseket, a fogínygyulladást, gátolja a kezdődő hajhullást és a korai ráncosodást. Zsíroldó hatású, ezért rendszeres használata segít az optimális testsúly megtartásában.

Hunyor, Berki hunyor, tárgyökér, kisvirágú hunyor
Helleborus niger
Mérgező!
Szívizgató, vizelethajtó, idegcsillapító, hánytató, hashajtó hatású. Növényi kártevők elleni szer.

Ibolya, Erdei ibolya, illatos ibolya, márciusi ibolya
Viola odorata
Vese- és hólyagbajok, valamint reumás bántalmak elleni teakeverékek alkotórésze.

Iringó, Mezei iringó, ördögszekér
Eryngium planum
Főzetét vese- és hólyagbántalmak esetén vizelethajtóként, epekő ellen használják.

Izsóp, Kerti izsóp
Hyssopus officinalis
Köhögéscsillapító, izzadásgátló, szélhajtó, étvágyjavító, vérnyomásemelő, asztmás és hörghurutos bántalmakat szüntető.

Japánakác
Sophora japonica
A gyógyszeripar a virágbimbóból előállított rutinból vérnyomáscsökkentő gyógyszert készít. Háziszerként tea formájában is használják, vérző aranyér kezelésére ülőfürdőként alkalmazzák forrázatát.

Kakaómag és -vaj
Cacao semen et butyrum
A trópusi Amerikában honos, Közép-Amerikában, Ceylonban, Jáván, a Fülöp-szigeteken, új-Guineában, Afrikában termesztett fa erjesztéssel és pörköléssel zamatosított magja, és a belőle kivont zsíros olaj a drog. A zsírtalanított magvak finom őrleménye, a kakaópor, amiből a csokoládét is készítik. A kakaóporból erősítő tápszereket gyártanak. A kakaóvajat hüvelygolyók, végbélkúpok és kenőcsök készítésére, valamint bevonó- és vivőszerként használják. Enyhe serkentő, emésztést elősegítő hatású.

Kakukkfű, Vadkakukkfű, mezei kakukkfű, démutka
Thymus serpyllum

Teaként szélbántalmak, étvágytalanság, köhögés és görcsök ellen használják. Háztartási, likőr- és élelmiszeripari fűszer is. Az illóolaj epehajtó, bélféregűző, bőrvörösítő kenőcsökbe és bedörzsölőkbe viszketést csillapító kenőcsökbe, szájvizekbe, fűszerekhez, a parfümériában, szappanokhoz, likőrökhöz használják..

Kálmos, Orvosi kálmos, bécsisás
Acorus calamus
A kálmosgyökértörzset étvágygerjesztő, emésztést serkentő, vértisztító és erősítő hatású teakeverékekhez használják.

Kamilla, Orvosi székfű, bubulyka, katóka, pipiske
Matricaria chamomilla
A kamillavirág világszerte a legismertebb háziszer. Forrázással készült teája nyugtató, görcsoldó, szélhajtó, gyomorerősítő, emésztést serkentő, izzasztó, fertőtlenítő, gyomor- és bélbajokat megszüntető hatású. Külsőleg szemborogató, toroköblítő, foghúserősítő. Kellemes íze miatt nem csak gyógyteaként, hanem mindennapi italként is sokan fogyasztják.

Kankalin
Primula vulgaris
A gyökérdrogot (Primulae radix) köhögés elleni teakeverékek alkotórészeként használják, illetve patikákban nyálkaoldó hatású kanalas orvosságot készítenek belőle. Az enyhébb hatású virágdrogot (Primulae flos) is hasonló célokra alkalmazzák.

Kapor
Anethum graveolens
Hatása szélhajtó, vizelethajtó, bélféregűző. Bedörzsölőszerekhez, fűszerként és likőrökhöz is alkalmazzák.

Kapotnyak
Asarum europaeum
Erős hatású!
Erős hatása miatt nem ajánlott háziszerként használni. A gyógyszeripar asztma elleni cseppeket állít elő a drogból.

Katángkóró, Mezei katáng, vad cikória
Cichorium intyus
Teáját étvágygerjesztőként, emésztést serkentőként, epe- és májbántalmak, valamint magas vérnyomás ellen használják.

Kecskeruta
Galega officinalis
Teája vércukorszint-csökkentő, vizelethajtó, izzasztó hatású. Szoptató anyáknak tejszaporítószer.

Kenderkefű, Nagyvirágú kenderkefű
Galeopsis speciosa
Teáját légzőszervi és húgyszervi betegségek ellen használják.

Kerekrepkény, Földi borostyán
Glechoma hederacea
Teáját epe-, vese-, gyomor- és légzőszervi megbetegedések ellen használják. Alkalmazása teakeverékekben javasolt, mivel magában a drog erős hatású!

Keserű mandula
Prunus amygdalus
A mandulaolajat kenőcsök készítésére, valamint órák, műszerek olajozására használják. Az olaj kipréselése után visszamaradó pogácsát megőrölve kozmetikai célokra is használják: forrázata a zsíros, pattanásos arcbőr ápolószere. A pogácsából régebben „keserűmandulavizet” is készítettek, amelyet koszorúérbántalmak ellen rendeltek az orvosok. A gyomorsavtúltengésben szenvedőknek ajánlják, hogy gyomorégés ellen naponta rágcsáljanak el 2—3 szem keserűmandulabelet. Nagyobb mennyiség elfogyasztásától azonban tartózkodni kell, mert kéksavtartalmánál fogva mérgezést okoz! (Szilva- és cseresznyemagvak is tartalmaznak kéksavat!)

Kígyószisz, Közönséges kígyószisz, terjőke
Echium vulgare
Teáját bélfertőzés, bélhurut kezelésére alkalmazzák, de ismert vérnyomáscsökkentő hatása is. Külsőleg lábszárfekély borogatására is alkalmazzák.

Kókuszpálma
Cocos nucifera
A kókuszolajat Afriákában bőrfertőzések, Közép-Amerikában pedig meghűlés és torokgyulladás kezelésére alkalmazzák. A gyógyszeriparban vivőanyagként, a kozmetikai iparban pedig test- és hajápoló olajok alapanyagaként használják. Allergiavizsgálatok bebizonyították, hogy a kókuszdióból készült termékek hipoallergének.

Komló, Vadkomló
Humulus lupulus
Teája idegnyugtató, enyhe altató hatású. Háztartásokban kenyérsütéshez és sör készítésére is használták.

Koriander
Coriandrum sativum
Termése igen elterjedten alkalmazott háztartási fűszer. Gyógyításra szélhajtó, emésztést javító és vértisztító teakeverékekhez adják.

Korpafű, Kapcsos korpafű
Lycopodium clavatum
Csapott kávéskanálnyi adagokban vízzel lenyelve, vizelethajtó és krónikus székrekedés elleni szerként használják, valamint haj- és testhintőporot alkotórésze. A korpafű spóráját alkalmazzák görögtűz készítésekor, illetve a színpadon hirtelen fellobbanó láng keltésekor is.

Kosbor
Orchis species
Bélhurut kezelésére, a gyulladásos bélfal bevonószereként alkalmazzák.

Kökény
Prunus spinosa
A virág teája enyhe hashajtó, vértisztító, vizelethajtó és magas vérnyomást csökkentő hatású. A termés főzetét bélhurut ellen fogyasztják.

Kökörcsin, Nagykökörcsin, leánykökörcsin
Anemone pulsatilla
Virágaiból és leveleiből vese-, hólyag-, köszvényes és csúzos bántalmak elleni teát készítenek. Mezei zsurlóval egyenlő mennyiségben összekeverve szokták használni.

Kömény, Konyhakömény
Carum carvi
Kedvelt, gyakran alkalmazott háztartási fűszer. Szélhajtó és emésztést javító teakeverékek alkotórésze.

Kőrisfa, Magas kőrisfa
Fraxinus excelsior
A leveleiből (Fraxini folium) készült enyhe tea hashajtó és vizelethajtó hatású. A fa vékonyabb ágai kérgéből (Fraxini cortex) pedig reuma és ízületi bántalmak elleni teát készítenek. A Földközi-tenger mellékén termő fák beszárított cukros nedve, a „manna”, hashajtó hatású gyógyszert szolgáltat.

Körömvirág, Kenyérbélvirág, gyűrűvirág
Calendula officinalis
Forrázatát belsőleg gyomor- és bélfekély ellen; külsőleg pedig nehezen gyógyuló sebek, fekélyek borogatására használják. Színanyagával élelmiszereket, gyógyszereket és italokat festenek.

Kukorica, Tengeri
Zea mays
A „kukoricabajuszt” magában vagy más, hasonló hatású drogokkal keverékben a húgyutak bántalmai, vesekő és hólyaghomok esetén, cukorbaj ellen használják. Fogyasztó teákhoz is adják.
A kukoricamagból előállított keményítő púderek, hintőporok alkotórésze és pilula-kötőanyag. A kukoricacsírából előállított zsírosolaj szintén használható étkezési vagy ipari célokra is.

Kutyabenge, Lángfa, ebsefa
Frangula alnus
Tea vagy kivonat alakjában hashajtó hatású. Gyakori alkotórésze az étvágyjavító, emésztést serkentő, hashajtó, epe- és májbántalmak elleni teakeverékeknek. A friss kéreg hánytató hatású.

Legyezőfű, Réti legyezőfű
Filipendvia ulmaria
Teája izzasztó, vizelethajtó és lázcsillapító hatású.

Len
Linum usitatissimum
A magot langyos vízzel leöntve nyákos folyadékot készítenek belőle, amely bélhurutos bántalmak esetén a bélfalak izgalmi állapotának csökkentésére bevonóként alkalmaznak. Ezt a nyákos folyadékot régebben a haj göndörítésére is használták a fodrászok. A mag őrleményét pépes borogatóként, kelések érlelésére használják. Az olaj kipréselése után visszamaradó pogácsát (Lini
semmis placenta) megőrölve szintén borogatószerként használják.

Lepkeszeg, Görögszéna
Trigonella foenum graceum
Főzete bélgörcsöt szüntető, szélhajtó és húgykőoldó hatású, őrleményéből lágyító pépes borogatót is készítenek.

Lestyán
Levisticum officinale
A gyökérdrog epekő- és húgykőoldó hatású teakeverékek alkotórészeként szerepel. A levéldrog vizelethajtó hatású.

Levendula, Francia levendula
Lavandula officinalis
Teája idegnyugtató, görcsoldó és étvágyjavító hatású. A virágból előállított illóolajat főként illatszerek készítésére használják.

Libapimpó
Potentilla anserina
Főzetét belsőleg gyomor- és bélvérzés, hasmenés, bélhurut, gyomor- és bélfekély ellen használják. Aranyeres bántalmak kezelésére ülőfürdőket is készítenek belőle.

Libatop, Mirrhafű, mexikói tea
Chenopodium ambrosioides
Erős hatású drog, óvatosan használandó. Teája erősítő, étvágyjavító és vizelethajtó hatású. Intenzív bélféregűző hatású gyógyszereket készítenek belőle. A latin-amerikaiak a libatopfű illóolaját zsírosolajjal keverve az állatok rühessége elleni bedörzsölőszerként alkalmazzák, az így kezelt állatokat a bögöly is elkerüli.

Lóhere, Vörös vagy réti lóhere
Trifolium pratenae
A lóherevirág-teát máj-, epe-, cukorbaj, ízületi és reumás bántalmak ellen fogyasztják. Fürdőjét reuma és ízületi bántalmakra használják.

Lórom, Lósóska
Rumex optusifolius
Makacs bélhurut elleni teát készítenek belőle. Leveleit a népi gyógyászatban bőrbántalmak ellen borogatószerként használják.

Macskagyökönke, Macskagyökér
Valeriana officinalis
Idegcsillapító, nyugtató és enyhe altató hatású teakeverékek alkotórésze. Hasonló célú gyógyszerkészítmények előállításánál is alkalmazzák. A gyökerek illatát a macskák nagyon szeretik.

Májfű, Májvirág, májfűkökörcsin
Hepatica nobilis
Teáját epe-, máj- és vesebántalmak ellen fogyasztják.

Majoránna
Majorana hortensis
A majoránnából készített tea szélhajtó, étvágygerjesztő, köhögéscsillapító és idegnyugtató hatású.

Mák
Papaver somniferum
A drog többféle értékes fájdalomcsillapító és bódító hatású alkaloidát tartalmaz, amelyek közül a morfin és a kodein az ismertebbek. Ezeket és a számos társalkaloidákat együttesen ópiumalkaloidáknak nevezték, mert régebben az alkaloidákat ópiumból állították elő, amelynek a nyeréséhez az éretlen mákfejeket kellett bemetszeni. A mákgubó mérgező hatása miatt háziszerként nem használható! Régebben csecsemők számára köhögéscsillapító, nyugtató kanalas orvosságot készítettek belőle, valamint porítva asztma elleni füstölőszerekhez is adták.

Málna, Málnaszeder
Bubus idaeus
A drog cukorbaj, vese- és hólyagbántalmak elleni, valamint izzasztó teakeverékek alkotórésze.

Martilapu, Kereklapu, partilapu, lókörműfű, szattyú
Tussilago farfara
Teája légzőszervi megbetegedések igen hatásos gyógyszere. A levelet asztmások görcsös köhögésük csillapítására pipába tömve is füstölik. Gyomor- és bélfekély elleni teák alkotórészeként is használják.

Maszlag, Csattanó maszlag, redőszirom, csodafa
Datura stramonium
Erősen mérgező!
Háziszerként nem alkalmazható, a gyógyszeripar állít elő belőle fájdalomcsillapító és görcsoldó hatású gyógyszereket.

Mecsekifű, Mecseki tea, nagyvirágú méhfű
Melittis grandiflora
Teája nyugtató, vizelethajtó, étvágygerjesztő hatású, illetve magas vérnyomás ellen is használják. Magas vérnyomás és agyérszűkület elleni, valamint nyugtató hatású gyógyszert is előállítanak belőle.

Mogyoró, Közönséges mogyoró
Gorylus avellana
A levélből készült tea izzasztó, vizelethajtó, bélhurutot megszüntető hatású. Külsőleg toroköblítőként, aranyeres bántalmak ellen ülőfürdőként, bőrkiütések ellen alkalmazzák. A mogyorócserje vesszőinek kérgét a népgyógyáaszat aranyérbántalmak kezelésére ülőfürdőként, valamint bélhurut elleni teaként alkalmazza. összehúzó hatású.