Petasites hybridus
Teája köptető, izzasztó, ideges fejfájást, migrént szüntető háziszer. A friss leveleket a népi gyógyászatban gyulladások és kelések borogatására is használják. Az acsalapu nem tévesztendő össze a martilapu és a bojtorjánlapu gyógynövényekkel.
Aggófű
Senecio vulgáris
Hatása görcsoldó, vérnyomáscsökkentő, rendellenes havivérzéseknél vérzéscsillapító, fájdalomenyhítő. Gyógyszerkészítményeket az ipar állít elő belőle. Háziszerként erős hatása miatt csak külsőleg szabad használni: érzékeny, vérző foghús öblögetésére, valamint fájdalmas aranyeres bántalmak esetén ülőfürdőként vagy borogatásként.
Akácfa
Robinia pseudoacacia
Az akácvirág teája köhögéscsillapító, enyhe hashajtó, a túlzott gyomorsavképzést megakadályozó hatású. Teakeverékekben ízjavítóként is alkalmazzák. Az akácfa kérgének főzetét helyenként gyomorsavtúltengés, székrekedés, gyomor- és bélfekély ellen is használják. A kéreg mérgező fehérjéket is tartalmaz!
Aloe
Aloe barbadense
Az aloe drogokat hashajtásra használják, az aloe gélt pedig égések, sebek, pikkelysömör és bőrgyulladás kezelésére. A gél gyulladáscsökkentő, sebgyógyulást elősegítő hatású, kozmetikai készítmények alkotórészeként alkalmazzák.
Angyalfű
Angelica archangelica
Teakeverékként étvágyjavító, emésztést serkentő, vizelethajtó, vértisztító, szélhajtó, nyálkaoldó, idegerősítő, izzasztó, továbbá gyomor- és epebántalmak ellen alkalmazható. Szeszes kivonatát reuma elleni bedörzsölőkhöz használják. Gyomorkeserűk készítésénél gyakran alkalmazott alkotórész. Illóolaját a likőr-, az illatszer- és a cukorkaipar használja fel. Az északi országokban a fiatal leveleket salátának és főzeléknek elkészítve is fogyasztják. Húsos levélnyelét pedig cukrozottan fogyasztják.
ánizs
Pimpinella anisum
Emésztést serkentő, étvágyjavító, szélhajtó, nyálkaoldó, görcsoldó, epekiválasztást elősegítő és nyálkaoldó hatású teakeverékek gyakran alkalmazott alkotórésze. Csecsemők szélhajtó teája és szoptató anyák tejszaporító teájának alkotórésze. Háztartási és ipari fűszer. Likőrök és cukorkák ízesítésére használják. Az illóolaját a likőr- és cukoriparban, valamint a kozmetikai iparban főleg szájápolók, szájvizek és fogkrémek ízesítésére használják. Tetű elleni bedörzsölőszerekhez és háziállatoknak féregűző szerekhez is adják.
Anyarozs
Claviceps purpurea
Erősen mérgező! Méhvérzést csillapító, valamint vérkeringési zavarok elleni gyógyszereket készítenek a drogból. Az eredeti érszűkítő hatása ellenkezőjére változtatható, és erős értágító vegyületté alakítható át, így vérnyomás csökkentésére is alkalmassá válik.
Apróbojtorján, Párlófű
Agrimonia eupatoria
Teáját légzőszervi, gyomor-, epe-, máj- és vesebántalmak, továbbá gyomor- és bélhurut ellen használják. Külsőleg toroköblítőnek, kelések és gyulladások borogatására alkalmazzák. Az apróbojtorján-tea kitűnő ízű üdítő ital.
Aranyvesszőfű
Solidago gigantea Ait.
Teáját magas vérnyomás, epe-, vese-, hólyag-, májbántalmak, nehéz havivérzés, szamárhurut, reumás és ízületi fájdalmak ellen, továbbá izzasztóként, vizelethajtókéntl, külsőleg pedig toroköblítőként használják.
árnika
Arnica montana
Alkoholos és olajos kivonatait külsőleg sebek, zúzódások, húzódások, rándulások gyógyítására használják.. Az árnikából készült kenőcsök ízületi gyulladások és izomfájdalmak enyhítésére is alkalmasak. A készítményeket ép bőrfelületen kell alkalmazni.
Articsóka
Cynara scolymus
Virágzatának húsos fészekpikkelyeit salátának vagy főzeléknek elkészítve fogyasztják. A növény leveleiből készült teát epe-, májbajok, magas vérnyomás, érelmeszesedés, cukorbetegség, vese és hólyagbántalmak ellen használják. Antibiotikumként is ismert.
Bab, Paszuly
Phaseolus vulgáris L.
Teája vércukorcsökkentő, vérnyomáscsökkentő, szívműködést serkentő, vese- és hólyagbántalmak esetén alkalmazott vizelethajtó hatású. Magában vagy hasonló célú teakeverékekben is alkalmazzák. A fehér babot gyulladásokra, kelések érlelésére háziszerként borogatásként is használják.
Bábakalács
Carlina acaviis
A drog vizelethajtó, izzasztó, nyálkaoldó és menstruációt elősegítő, bélféregűző hatású.
Bakfű, Orvosi tisztesfű
Betonica officinalis
Teáját asztmás és hurutos bántalmak ellen használják. A népi gyógyászatban epilepszia ellen is alkalmazzák.
Bazsalikom
Ocimum basilicum
Teáját köhögés csillapítására, idegnyugtatásra, étvágyjavításra, szélhajtóként, tejszaporítóként és vizelethajtóként alkalmazzák. Külsőleg toroköblítő és kelések kezelésére használják. Bazsalikom ismert fűszer, pástétomok, mártások és saláták ízesítésére használnak.
Beléndek
Hysoscyamus niger
Erősen mérgező!
A beléndeklevelet — maszlag- és nadragulyalevéllel együtt — asztmás köhögési rohamok csillapítására, füstölőporok és cigaretták, valamint fájdalomcsillapító és bódító hatású gyógyszerek készítésére használják. Régebben a patikákban tartottak reumás fájdalmak elleni bedörzsölőszerként beléndekolajat. A lókupecek beléndekmagot adtak be a lovuknak, hogy legalább az eladás alatt leplezzék a kehességüket. A középkorban boszorkánykenőcsöt és bájitalt készítettek beléndekből.
Benedekfű
Cnicus benedictus
Epe-, máj-, gyomor- és bélbajok, emésztési zavarok esetén; étvágygerjesztő, de nagy adagban hánytató.
Berkenye
Sorbus aucuparia
A friss gyümölcsöt vitamin pótlására fogyasztják. Készítenek belőle szörpöt, gyümölcslét és pálinkát is. A megszárított termés főzetét vesekőképződés és általában a húgyutak megbetegedései esetében fogyasztják. A gyümölcsből kivonható szorbitot C-vitamin előállítására, valamint a cukorbetegek cukorpótszereként használják. A berkenyevirágból enyhe hashajtó és vizelethajtó hatású tea készíthető.
Bodza
Sambucus nigra
A bodzának üdén nyíló virágzatát és az érett termését kell gyűjteni. Teája hűléses betegségekben használt izzasztó, vizelethajtó, köhögéscsillapító, vértisztító és enyhe hashajtó hatású. A bodzavirágtea sok embernek mindennapi reggeli vagy üdítőitala is, mert íze kellemes, még melegít is. A bodzavirág borban áztatva a bornak muskotályszerű ízt kölcsönöz. A friss bogyóból készült lekvárt, kipréselt nedvet vagy a száraz termésből készült teát enyhe hashajtóként, izzasztóként és vizelethajtóként használják. A bogyókból bort és pálinkát is készítenek. A bodzacsere leveléből készült teát reumás bántalmak ellen, továbbá vizelethajtónak, izzasztónak, és lázcsillapítónak használják. Koszorúér-betegségben szenvedők időnkénti légszomjának csillapítására is ajánlják.
Bojtorján
Arctium lappa
Főzetét magában vagy teakeverékekben vizelethajtónak, izzasztónak, epe- és vesekőoldónak, vértisztítónak, epehajtónak használják. Külsőleg különféle bőrbajok ellen öblögetőnek, torokgyulladás ellen gargarizmának alkalmazzák. Mint hajápoló szer is megbecsült. Főzetét hajmosó víznek használják hajhullás, korpásodás és hajzsírosodás ellen.
Boróka
Juniperus communis
Hatása vizelethajtó (vesebajok esetén vigyázat!), szélhajtó, étvágyjavító és emésztést serkentő, vese- és epekőoldó. Gyakori alkotó része a húgyutakat fertőtlenítő, a légzőszervi és a reumás megbetegedések elleni teakeverékeknek. Lekvárnak elkészítve is tartják a háztartásokban, amelyből naponta 1—2 kávéskanállal fogyasztanak vizelethajtóként, epeserkentőként vagy a vesétől származó vízkór ellen. Kedvelt fűszer is, különösen húsok pácolására és halkészítmények ízesítésére. A borókából illóolajat és pálinkát (gin) is állítanak elő. A borókaolajnak is sokrétű a felhasználási lehetősége: cseppenként cukorral fogyasztva ugyanazokra a problémákra használják, mint a teáját. Alkalmazzák továbbá fürdősók illatosítására, valamint hörghurut és tbc elleni vízgőzös belélegzésre (inhalálásra), reumás és ízületi fájdalmak csillapítására bedörzsölőszerként.
Borsfű, Borsikafű, pereszlén, hurkafű, csombor
Satureja officinalis
Teáját alacsony vérnyomás, bélhurut, felfúvódás és köhögés ellen isszák. Illóolaját a konzerv- és a likőripar használja.
Borsosmenta
Mentha piperita
A növény minden részében kellemes, jellemző illatú, hűsítő ízű. Teája mindennapi reggeli vagy üdítő italként, de gyógyszerként is egyaránt értékes. Használható magában vagy teakeverékekben, étvágygerjesztőnek, szélhajtónak, epeműködést serkentőként, idegnyugtatónak, görcsoldónak menstruációs zavarok esetén, az emésztőcsatorna és a húgyutak fertőtlenítésére, gyomor- és bélhurut, fejfájás, epekőkólika ellen. Torokbántalmak és rekedtség ellen gargarizmaként, gyulladásokra borogatóként alkalmazzák. A levéldrogot likőrök készítésére is használják. A mentaolajat a kozmetikai ipar is alkalmazza, szájápoló szerek — fogkrémek, szájvizek — ízesítésére és illatosítására.. A gyógyszeripar fájdalomcsillapító bedörzsölőkhöz, gyógyszerek íz- és szag javítására, hányinger elleni, idegnyugtató, köhögéscsillapító szerek készítéséhez; az élelmiszeripar cukorkák és rágógumik ízesítéséhez használja. Mentollal készülnek a nátha elleni orrcseppek, hűsítő krémek, sósborszeszek, rovarcsípés és fejfájás elleni szerek.
Borvirág, Uborkaszagú fű, borecs
Borago officinalis
Konyhafűszerként mártások és savanyú főzelékek ízesítésére, savanyítandó uborka eltevéséhez használják. Fiatal leveleiből salátát készítenek. Teáját vizelethajtónak, vese- és hólyagbántalmak, valamint hasmenés ellen használják. Külsőleg toroköblítőként és kelések érlelésére borogatónak használják.
Búzavirág
Centaurea cyanus
Forrázatát külsőleg szemgyulladás borogatására és toroköblítőként használják. Teáját magában nem fogyasztják, a drogot étvágyjavító, görcsoldó és erősítő teakeverékekhez adják.
Cickafarkfű, Közönséges cickafark, orvosi cickafark, egérfarkúfű, ezerlevelűfű
Achillea millefolium
A cickafarkolajjal gyulladást megszüntető kenőcsök készülnek, pl. a szem kezelésére, valamint arckrémek, bőrápolók. Az azulénes kenőcs a gyulladást nem fojtja el, hanem a lefolyást gyorsítja. A cickafark drogjai, teái étvágyjavítók, emésztést serkentők, görcsoldók, epe- és májműködést elősegítők, menstruációs zavarokat megszüntetők, húgyszervi és légzőszervi bántalmakat gyógyítók, vérnyomáscsökkentők. Visszértágulás, gyomor- és bélhurut, valamint prosztatabántalmak ellen is ajánlják. Főzete külsőleg fogíny-, szem- és általában gyulladásokra használatos öblögető és borogatószer.
Citromfű, Orvosi citromfű, citromszagú melissza, méhfű, mézfű
Melissa officinalis
Teája ideg- és szívnyugtató, idegerősítő, görcsoldó, emésztést serkentő, szélhajtó, izzasztó, epeműködést elősegítő. Külsőleg pépes borogatókén, fürdőkhöz, bedörzsölőkhöz használják. Salátákat és mártásokat is ízesítenek citromfűlevéllel. A drogokat a likőripar is gyakran alkalmazza.
Csalán, Csípős csalán, nagy csalán, kétlaki csalán, csólyány
Urtica diaica
Teáját reuma, köszvény, cukorbaj, vízkór, csalánkiütés, hólyaghurut, magas vérnyomás, gyomor- és bélhurut, bőrkiütések, vesehomok ellen, valamint vértisztítóként, vizelethajtónak, általános erősítőnek, gyomor- és bélvérzés, köhögés csillapítására isszák. Külsőleg aranyeres bántalmak ellen ülőfürdőként, bőrkiütésekre borogatóként, hajhullás és korpaképződés, valamint hajzsírosodás ellen mosóvízként, torokgyulladás ellen gargarizmaként használják. Hajvizet is készítenek belőle. A fiatal csalánlevélből főzeléket készítenek, valamint fiatal állatokkal — malacokkal, baromfikkal stb. — is etetik, mivel vitaminokat és a szervezet számára szükséges sókat tartalmaz. Reumás bántalmak gyógyítására a fájdalmas végtagokat friss csalánhajtásokkal csapkodták meg. Gyökeréből készült főzetet bélhurut ellen isszák, külsőleg pedig hajmosásra használják, hullás és korpásodás ellen. Reuma elleni fürdőket is készítenek belőle.
Csarab, Seprővirág
Calluna vulgaris
Teája vese- és hólyagbajokban vizelethajtó és vizeletfertőtlenítő, bélhurut ellen összehúzó, továbbá erősítő, nyugtató, vértisztító, izzasztó és lázcsillapító hatású. Reuma, cukorbaj, érelmeszesedés ellen is használják.
Cseresznye, Meggy
Prunus avium, Prunus cerasus
A valódi teapótszereként is fogyasztják. A meggyszárteának fogyasztó, elzsírosodást gátló hatást tulajdonítanak. A cseresznyeszár vizelethajtó, nyálkaoldó, hurutoldó és görcsoszlató hatású.
Cserszömörce, Szömörcefa, cserzőfa, szumák
Cotinus coggygria
Főzetét belsőleg gyomor- és bélvérzés, valamint makacs bélhurut ellen használják. Külsőleg fogínysorvadás és torokbántalmak ellen öblögetőként, vérző aranyér esetén pedig ülőfürdőként alkalmazzák. Izzadó testrészeket is kezelnek vele.
Csikófark, Bogyópikk, pikkelybogyó
Ephedra vulgaris
A gyógyszeripar a növény egész föld feletti részét feldolgozza, vérkeringési zavarok elleni gyógyszer készül belőle. Teázásra nem használható, mert erős hatású anyagokat tartalmaz.
Csikorka, Csikorgófű
Gratiola officinalis
Mérgező hatású!
Régebbi szakkönyvek a drogból készült forrázatok hatását a következőkben jellemzik: szívműködést serkentő, izomerősítő, hashajtó, epehajtó, vizelethajtó, végtag zsibbadását megszüntető, valamint reuma, ízületi bántalmak, gyomorhurut, vese- és hólyagbántalmak elleni szer.
Csillagpázsit
Cynodon dactylon
Vértisztító és vizelethajtó teakeverékek alkotórészeként használják.
Csipkerózsa
Rosa canina
Az ókorban is nagyra becsülték, de nemcsak ínyencségként, hanem a sorvadásos betegségek hatásos gyógyszereként is. Több C-vitamint tartalmaz, mint bármely más vad vagy kerti gyümölcs, valamint bármelyik főzeléknövény. A C-vitamint szervezetünk számára nélkülözhetetlen, hiánya legyengülést, betegségekkel szembeni fogékonyságot és skorbutot okoz. Járványok idején -különösen influenza ellen – a szervezet ellenállóképességét C-vitamin fogyasztásával eredményesen fokozhatjuk. Nemcsak teaként fogyasztják, hanem készítenek belőle lekvárt, bort, pálinkát, likőrt, mártást és levest is. Nemcsak erősítő, üdítő és élvezeti célokat szolgál a csipkebogyó, hanem hatásos gyógyszer vese- és hólyagproblémák estén is. Említik még jó hatását magas vérnyomás, bélhurut, hörghurut, epe- és májzavarok esetében is.
Csombormenta, Mocsárimenta, polyákmenta
Mentha pulegium
Teája szélhajtó, görcsoldó, bélféregűző, epekiválasztást serkentő hatású. Sárgaság ellen is fogyasztják. A csombormenta illóolaját asztma ellen inhalálásra, reuma elleni bedörzsölök készítésére, valamint az illatszeriparban is alkalmazzák.
Csüngőbelénd, Szkopoli füve, farkasbogyó
Scopolia carniolica
Erősen mérgező!
Szagtalan, undorító ízű. Gyógyszerkészítményekben alkalmazzák Készítményeit nyugtalan idegbetegek erős csillapítójául használják.